Długi proces powstawania obiektu

IKRA - skąd nazwa i pomysł?

Od dawna interesuję się zegarmistrzostwem i zegarkami a posiadając w swojej kolekcji kilkadziesiąt "automatów" potrzebowałem rotomatu (urządzenia do nakręcania).

Posiadałem 2 ale żaden nie spełniał moich wymagań, stąd pomysł na bardzo luksusowy produkt, mający wyjątkowe funkcje (wówczas jeszcze niedostępne - 2015).

IKRA to synonimiczna nazwa luksusowego dodatku do potraw - kawioru i jednocześnie czegoś co oznacza wigor, energię i temperament coś co daje energię do działania, czyli dokładnie to do czego służy rotomat.

Design, jakość, materiały

Najpierw powstał projekt, który wyrysowywałem na papierze a później przeniosłem do Sketchup'a.

Pierwszą wersję urządzenia wykonywałem ręcznie przy pomocy Dremela, kolejna została zrobiona przy użyciu CNC.

Niemal finałowa wersja z magnetycznym domykiem, miedzianym pierścieniem, szklaną kopułką i łaczeniem a'la jaskółczy ogon.

Chaos w aplikacjach

Sterowanie rotomatem może się odbywać za pośrednictwem pokręteł i włączników ale także przy pomocy aplikacji. Niestety pomimo upływu czasu i coraz większej świadomości konsumentów te nie zmieniły się i nadal wyglądają jak sprzed 10-15 lat.

Ich obsługa i (czasami) natłok niepotrzebnych funkcji nie ułatwia użytkownikom płynnego korzystania z urządzenia. Nie wspominając o mało intuicyjnym i rachitycznym interfejsie.

Moja propozycja sterowania urządzeniem przez apkę to m.in:
- automatyczny system rozpoznawania zegarków i przypisanych optymalnych trybów obrotu w rotomacie,
- miernik dokładności chodu,
- funkcja (przybliżonego) poziom naładowania "automatu",
- szybkie zatrzymanie obrotów,

Dwie persony &
grupy na FB


Nie jest łatwo dotrzeć do grupy docelowej, ponieważ rotomaty to raczej gadżet dla zegarkowych maniaków.
Trochę inaczej to wygląda, kiedy masz już kolekcję. Wówczas warto zadbać o to żeby najdroższe z czasomierzy były "utrzymywane na chodzie".

Mój prototyp rotomatu jest póki co tylko na 1 zegarek, w przyszłości chciałem tworzyć szkatułki czy szafy pancerne dla 16 lub więcej "sikorów". Wtedy system rozpoznawania trybów i spasowania z zegarkami byłby idealnym rozwiązaniem dla użytkowników posiadających duże kolekcje.

Skanujesz zegarek telefonem, otwiera się odpowiednia półka, i wkładasz go w odpowiednie miejsce z ustawionym pod mechanizm programem obrotów.

Produkt dla własnego użytku

IKRA to wyjątkowy projekt

Brzmi to może niejednoznacznie ale rotomat pierwotnie miał być produktem dla mnie. Estetycznym, wykonanym ze świetnych materiałów, posiadający funkcję, których inne urządzenia tego typu nie mają i przede wszystkim łatwym w użytkowaniu
Stąd też pierwszą personą byłem ja, a kolejną - starszy milioner, który stał się w dużej mierze zarysem klienta, do którego kieruję produkt

Kolory aplikacji

Kolory są nieprzypadkowe, mają kojarzyć się z luksusem i bogactwem. Nawet jeżeli użytkownik nie wie, skąd ma pozytywne odczucia w korzystaniu z aplikacji to podświadomość podpowie mu, że to kolory używane przez 2 najbardziej rozpoznawalne marki zegarkowe.

Trudno uprościć to bardziej

O aplikacji

Chyba prościej się nie dachoć "to zależy" ale przede wszystkim od użytkownika.

1. Uruchamiamy aplikację.
2. Fotografujemy zegarek.
3. Urządzenie automatycznie przypisuje optymalne obroty dla mechanizmu.
4. Umieszczamy czasomierz w rotomacie.
5. Reszta dzieje się już sama :)